čtvrtek 26. prosince 2013

Co bych dnes udělal jinak - 1. část


Rozhodl jsem se sepsat své dosavadní poznatky o chybách co jsem udělal při rozjezdu www.damstovku.cz zejména tím, že jsem se neřídil doporučeními zkušenějších :) Jeden z důvodů byl ten že byly rozmístěny v různých článcích. Sepsal jsem je tedy do jednoho článku.
Takže začínáme od úplného začátku ještě před programováním webu:
  1. Na papír bych nakreslil (ručně nebo nějakým grafickým nástrojem – třeba Inkscape) představu funkční stránky. Do jedné věty bych zformuloval základní myšlenku a obešel kamarády, známé či obchodní partnery z cílové skupiny s otázkou, co si o tom myslí a jestli se jim to líbí na tolik, že by to hned použili ... a pokud ano, tak jestli mohu počítat s jejich aktivní účastí na začátku.
    Proč:
  • Zjistíte, zda-li je projekt životaschopný.
  • Získáte hned REÁLNÉ uživatele, což je nutná věc k budování další důvěry (nedůvěra uživatele je hlavní brzda na začátku)
    Výsledek:
  • Pokud vám řekne 10 z deseti NE, v projektu nepokračujte. Vaši přátele k vám budou upřímní, pokud je to nezaujalo, ani jiné lidi to nezaujme.
  • ANO přátel si převeďte na procenta, vydělte 10 a v lepším případě získáte tolik uživatelů na sto návštěvníků.
  1. Spustil bych stránku v landpage modu hned po tom, co bych si ověřil bod 1. :). Stránka by obsahovala :
  • registraci emailem pro newsletter,
  • základní popis jednou větou ověřený bodem 1 ...
  • Odkaz - Informace o nás.
  • Odkaz - Podrobnější popis
    Proč:
  • Hned ji můžete zaregistrovat do vyhledávačů, ti ji mohou správně zpracovat a zahrnout do vyhledávání.
  • Hned ji můžete přidat do diskuzí (co si o tom myslíte) třeba na Lupě a získat názory či nápady
    Důvod:
  • Nebudete na vyhledávače zbytečně čekat po velkém spuštění.
  • Hned získáte názory, podle kterých můžete projekt směřovat více k uživatelům. (Stejně to budete dělat, až se spustí. Takto si nějaké úpravy ušetříte.)
  1. Do osobního mailu bych dal do patičky odkaz a krátké info o vznikajícím projektu.

    Proč:
  • Každý, komu pošlu mail se o projektu dozví. Budování povědomí je totiž to nejtěžší na celém startupování. Třeba to přepošlou i dál a každý návštěvník se počítá.
  1. Sehnal bych si nějakého extroverta na marketing (i když mě osobně se to ještě nepovedlo, aktuálně to dělá trochu brigádnice :))

    Proč:
  • Takový člověk je jak živá voda pro popularitu projektu. Je potřeba o projektu psát, informovat, šířit, „hádat se“ v diskuzích, psát PR články do magazínů, budovat komunitu na facebooku (extrovert bude mít víc přátel než introvert ;)).
    Důvod:
  • Je to hromada práce (úplný časožrout), pokud k tomu nemáte sami vlohy, budete bojovat s ostychem a nedostatkem vyjadřovacích kapacit. Navíc budete mít sami dost jiné práce na projektu jako je například programování, komunikace s klienty, získávání prostředků a podobně.
  1. Spustil bych projekt ještě nedodělanější

    Proč:
  • Prostě čím dřív, tím líp, protože jakmile funguje základ, hned ho můžete testovat na lidech, odchytávat chyby (a že těch koncepčních bude), psát o tom články, probírat na diskuzích, a když je to ve stavu Beta, nikdo se nepozastavuje nad chybami programátorskými, ještě se uživatelé cítí dobře, že na nějakou chybu přišli.
    Důvod:
  • Naopak, pokud to spustíte jako finální produkt s velkou pompou a hromadou „fake“ uživatelů, tak vám chybu nikdo neodpustí ...
  1. Nevymýšlel bych žádný obchodní model

    Proč:
  1. Stejně vám ho zdrbou.
  2. Jak trefně řekl jeden uživatel: „Stejně nějakému Pepovi z Horní Dolní, peníze nikdo dávat nebude.“
  3. Bude se vyvíjet s vývojem projektu, takže proč ztrácet čas s něčím co se nepoužije, udělejte ho, až se projekt stabilizuje
  4. ...je to dnes zvykem jet na začátku zdarma
    Důvod:
  • Nedůvěra. Nemáte reklamu v TV, jste nic, kdovíjaký podvodník, co je pak zavalí spamem nebo z nich vytáhne peníze a nic za ně... Navíc je to dnes zvykem jet na začátku zdarma. Jinak budete vypadat, že vám jde jen o peníze a ne o zákazníky. Ačkoliv je to pravda, lidi to prostě neradi slyší... tak jim to neříkejte.


Tak to je první várka zkušeností ... pokračování někdy příště.

Josef

úterý 5. listopadu 2013

Dobrá práce brigádničky

Myslím že nejvíce damstovku.cz prospěla práce brigádničky.
lady black by pandabaka on deviantART
Vcelku pravidelně a velice inovativně tam přidává poptávky. Díky tomu web nevypadá tak prázdně a opuštěně jako když jsem toto dělal já.

Také se jí občas podařilo získat velký zájem lidí zejména výpočetní úlohou 
Na tu se podívalo něco přes 150 lidí, pár se pokusilo o řešení a několik správně. Rovněž se pustili do diskuse nad možnostmi.

Rezignoval jsem na reklamu na FB a dávám to do odměn za splněné poptávky. Ano většina jich je stále od nás (já a brigádnice) ale nějaké jsou i od dalších lidí.

Musím přiznat, že mě spousta věci překvapuje. Například že na některé poptávky nikdo nereaguje, na jiné zas ano. Přitom já osobně bych to měl přesně naopak. Nějak získávám dojem, že prostě nemám odhad. Tak se radši věnuji programování :D.  

Nově jsme přidal
  • možnost G+1, aby mohli nadšenci přidat hodnocení k poptávce na G+.
  • možnost dát nabídku realizace mezi staré aby nerušila (třeba se zájemce neozval / nereaguje a pod)
  • možnost splnit poptávku pro vícero zájemců najednou:). Stačí při vytváření poptávky zaškrtnout: "Akceptovat více pracovníků naráz"!
  • pár jazykových oprav
  • odkaz na Facebook stránku https://www.facebook.com/damstovku.cz

Návštěvnost je nic moc, cca 20 lidí denně, pokud zrovna neumístím odkaz někam do živé diskuze, či nerozpoutá zájem brigádničina akce. To pak stoupne krátkodobě návštěvnost až někam ke 100 +,-.

Pořád je mi záhadou, jak ji u takovéhoto webu zvednout trvale. Budu rád za nápady :)

Pepa







pátek 4. října 2013

Co je nového

Nejdůležitější je asi oprava logování z Facebooku a oprava registrace.
  • Facebook zase trochu upravil pravidla poskytování informací, tak se musí o email žádat extra.
  • Registrační modul doznal změn, ale bohužel, to nebylo nijak zděleno a při aktualizaci mi přestala registrace (potvrzování v emailu) chodit. Díky brigádnici odhaleno, protože se tam chuděra nemohla dostat :).

Další změny
  • Jsou posílány emaily při změnách (zájemce o realizaci, začal pracovat, hotovo a podobně).
  • V infu o zájemci realizace, je vypsáno jaké doposud realizoval poptávky a jak byl úspěšný.
  • Zobrazen obrázek uživatele pokud je ve službě https://en.gravatar.com/ . Je to snadné, jen se spřáhne email a obrázek :)
  • Na základě připomínky uživatele, jsou pro realizátora zobrazeny informace o majiteli poptávky, aby se mohl domluvit na realizaci, či rovnou zaslat výsledek.

Toť vše přátelé

Josef


úterý 24. září 2013

Co s povedlo a nepovedlo.

Pracovní pauza se značně protáhla. Ano stále pracuji s kolegy na projektu pro klienta. Je to fajn mít práci, ale zase Dámstovku upadá a upadá. :(

Jak kolem damstovku.cz neustále nevířím pozornost, návštěvnost inklinuje k nule.
Víření pozornosti je: psát na různá fóra, všude trousit odkazy, cpát peníze do reklamy, cpát peníze do splněných poptávek, tvořit nové nápadité poptávky, aktualizovat neustále facebook stránku vším možným.

Co se podařilo od posledního článku?
  1. Napsali o nás další 3 stránky.
    1. Mámnápad.cz článek Tržištědrobných služeb....
    2. MilanDvořák (FotoSajtna) článek Máte focení do kterého se Vám nechce?.
  2. Doplnil jsem odkaz na twitter: https://twitter.com/damstovku
  3. Vytvořil stránku: Napsali o nás http://www.damstovku.cz/pages/wrote_about_us
  4. Přidal posílání emailů při akcích s poptávkou.
  5. Sehnat brigádnici (doufám že brzo začne a že jí to půjde)
Co se nepovedlo?
  1. Oslovil jsem nějaká uskupení holedbající se pomocí začínajícím službám, jako je ta moje, ale bohužel se mi ode všech dostalo záporné odpovědi, což je značně depresivní. Např http://www.2freshideas.com/
  2. Poslal jsem hromadě začínajících webů nabídku, aby si ke mně dali nějakou poptávku, ale využili toho asi jen 3, někteří se omluvili.
  3. Zkusil jsem reklamu na LinkedIn. (Ale to byl propadák, mnohem efektivnější je na Facebooku.)

Zajímavé bylo zjištění diskutujících o problému s damstovku.cz, že v podstatě klíčem ke všemu jsou peníze, které otevřou brány k publikacím na populárních mediích a masírují veřejnost reklamou. Lidi to prostě chtějí. Chtějí to vidět v TV, pak je to důvěryhodné. Seznamka eDarling, reminiscence po sto padesátešesté na to samé, a jak se jí daří. Prostě má reklamu v TV. A to lidi přesvědčí.


Snad se vše v dobré obrátí, zkusíme jestli s tím pohne kamarádka brigádnice. ;) Držte nám palce.
Josef

čtvrtek 15. srpna 2013

Pracovní pauza

Asi si říkáte, co se děje, že se tu náhle nic neděje!
Důvodem je pracovní vytížení, které mi nedovoluje se damstovku.cz nějak intenzivně věnovat. Pracuji pro klienta, na projektu, jenž má blízký termín vypuštění důležité verze.

Občas alespoň pošlu email na nějaký blog, či web, které po večerech hledám, jestli nechtějí o damstovku.cz napsat. No zatím ne moc úspěšně, i když alespoň něco se podařilo a pěkný článek vyšel na objevit.cz ( http://objevit.cz/inzerujte-naruby-za-par-stovek-t33110 ).

První co udělám, až bude chvíle času, tak lépe propojím stránku s twitterem - kde vidím nevyužitý potenciál. Doplním sekci hotové poptávky, která evidentně chybí a také sekci napsali o nás, ať je to pěkně na jednom místě.

Tak na přečtenou
Josef


neděle 11. srpna 2013

Nápady a jejich realizace

Živím se jako tvůrce software, poslední dekádu jako tvůrce webového software, kterému se říká webové aplikace. (Třeba damstovku.cz je webová aplikace, ne jen obyčejná webka, kde jsou produkty, o nás, kontakt a úvodní stránka. Něco to dělá s daty které zadáte, proto je to aplikace.)

Můj mozek je zvyklý neustále vymýšlet řešení problému. Proto mě stále napadá jak vylepšovat dámstovku, aby něco ... . Říkám si, kdybych tak měl finance to vše zrealizovat... Ale je otázka, jestli by to vedlo ke zlepšení. Proto jsem vděčný za zpětnou vazbu, když mi někdo někam (třeba do diskuse) napíše tohle vám chybí, toto bych ocenil ... . Pak má smysl to realizovat, protože to není jen výplod snaživého mozku ale přání opravdového uživatele stránky.


Jindy vznikne evidentní potřeba nějaké funkcionality (zejména když aplikaci autor sám párkrát použije :D), nebo když to brání dalšímu rozvoji, rozšíření pole působnosti. Do této kategorie bych zařadil poslední úpravu, co jsem udělal o víkendu.  Po aktualizaci je možné přidat lépe zacílené poptávky! Tedy nejen "tomu kdo... " ale i například: Dám 200 té, která ... nebo Dám 400 za ...  Šlo mě o to, aby bylo možné zadat poptávku i po věci, a přitom mi došlo, že jsem také trochu diskriminoval ženy, takže jsem doplnil i tuto možnost.

Nyní je tedy možné zadat poptávku:
"Dám dvě stovky za klasický starý budík." nebo "Dám tři stovky té, která si na nehty nalakuje moje jméno."



Myslím že to rozšiřuje možnosti použití www.damstovku.cz. Co myslíte?
Budu rád, když zde napíšete vaše názory, co vám chybí, nebo co byste se rádi dozvěděli.



sobota 10. srpna 2013

Propagace není žádná legrace


Asi nevíte, jaké je zklamání, když vydáte projekt do kterého vkládáte svoje nejlepší schopnosti, naděje, nadřete se a on o něj nikdo nejeví zájem.
Pro mě je to pořád poněkud záhada, kdy se zlomí nedůvěra a nezájem uživatelů. Když to srovnám s takovým Twitterem, tak tam taky nevím "co mám furt psát" a přesto je to světový fenomén. Nebo Pinterest někam lepit obrázy, proč? Ale je to úspěšná aplikace. Něco za tím musí být... a já se na to snažím přijít.



Velká nevýhoda nás tvůrců software je určitá odlišnost, žijeme v trochu jiném světě a zaujmout ten vnější svět je pro nás opravdu těžký úkol.



Takže co radí moudré knihy?
  1. Radit lidem na diskuzích ... jako kolegům z oboru (tvorba software, sítaři, a další IT)? Problém je v tom, že to není cílová skupina. A na jiná fóra nechodím a neznám.
  2. Napsat tiskové prohlášení ...  jenže já neumím psát, sloh mi nešel a jsem příliš věcný. Na vyjádření mi stačí pár řádků a nevyplodím "hromadu keců" ani kdyby po mě stříleli.
  3. ... a poslat prohlášení do periodik. Jenže já se nerad prezentuji, radši jsem u svého kompu nikým nerušen. Představa že se na mě vrhnou novináři mě děsí. Navíc otázkami typu: "Co vás vedlo k názvu dám stovku?", na které nedokážu odpovědět, protože odpověď je snad na snadě... Kolega Michal by odpověděl: "Dám stovku nebo víc!" :D
  4. Oslovit přátele... můj seznam přátel na Facebooku není zrovna rozsáhlý.
  5. Budovat komunitu... hm to je běh na dlouhou trať a když nejsem zrovna extrovert... jak na to?
  6. Blogovat ... asi stejný problém jako u tiskového prohlášení
  7. Linkbuilding ... eh, to je neskutečná šichta vhodná jen pro obrněnce s hroší kůží, kterým nevadí ze všech stran slyšet NE! Ukrutný časožrout. Je na to potřeba krutá dávka invence koho oslovit, jak ho oslovit a kam ten link umístit... prostě to člověka nenapadá.
Jak jsem se tím vypořádal?
  1. Umístil sem informaci s adresou na diskuze kde se věnují kritice webů. Webtrh, Lupa, Jak psát web. To přineslo na začátek tak 100 návštěv denně. A občasnou kritiku, občasně věcnou. Problém toho je, že to zase není cílová skupina. Jinak upozorňuji, že pokud chcete mít stálou návštěvnost, je třeba ta fóra živit neustálými příspěvky, jinak zapadnou..
  2. Učinil jsem pokus a ještě nevím jak to dopadne. Prohlášení je krátké a celou dobu jsem nevěděl co tam vlastně mám psát. 
  3. Poslal jsem žádost o zveřejnění článku do 2 webových periodik, uvidíme.
  4. Na začátku jsem pomocí Facebooku oslovil přátele - výsledek slabý. Asi přátele nezajímám já ani můj projekt. Pak jsem dostal od někoho hint, že to Facebook zas tak úplně vždy nezobrazuje, že mám napsat všem osobní zprávy... To zabralo a na stránku jsem získal prvních 25 Lajků (abych si mohl změnit odkaz facebook stránky)
  5. Snažím se budovat komunitu.. ale nejde mi to. Tak jsem nakonec zvolil placenou Facebookovou reklamu :) - to funguje opravdu dobře :). Z vlastních peněz dotuji všechny poptávky s nadějí že se snad někdo přidá. No zatím marně. Vážně nevím čeho se lidé bojí? O tu stovku?
  6. Blogovat jsem začal, čehož přímý důsledek je to, že tento příspěvek čtete :)
  7. Linkbuilding .. to jsem vzdal. Nemá to cenu někam smažit odkazy. Na ty odkazové farmy stejně nikdo nechodí. Budovat nějaké zázračné SEO na nějaký termín nemá u mého webu smysl, protože tam bude hromada různých poptávek na všechno možné.
Tak a hotovo. Jsme v současné situaci. Dál už asi nebudu psát denně, spíš když něco zajímavého nastane.
Prosím pomožte našemu webu nějakým tím lajkem, tweetem, plusem.



Snad už brzo na přečtenou
Pepa

pátek 9. srpna 2013

Start - první spuštění


V Čechách je zvykem spouštět aplikaci, web či službu, až je zcela hotová, vytůněná, vyšperkovaná. plná všech možnosti, myslící na vše. A to je chyba, o které se píše v knize z minulého příspěvku a ze které jsem se i já poučil. V čem jsem udělal chybu?

Na Testmir jsem měl určitý obnos, který mě vymezil čas. Než jsem ho vybavil, doplnil o vše výše zmíněné, stálo mě to veškerý čas. Kdybych se například nedělal s obchodním modelem zabudovaným v testmiru, měl bych třeba měsíc času na placenou propagaci.
K čemu je tam zabudovaný obchodní model (samo to sleduje, účtuje, posílá faktury, komunikuje s bankou :)) když ten web nikdo nepoužívá? K ničemu.

Damstovku.cz jsem spustil bez obchodního modelu, s tím, že kdyby náhodou se hned ujal, budeme to s kolegou dělat ručně. Vydal jsem ho nehotový, na neoptimálním designu, ale už základně použitelný.
Hned po chvíli se na mě snesla na diskuzních forech kritika za obchodní model, že nikdo nic platit nebude nějakému Pepovi, tak jsem poslechl a obchodní model (jen popsaný v návodech) zcela zrušil... a nemusí mě to mrzet, nic  mě to nestálo.


Jak jsem začal propagovat web a kde a s jakým výsledkem se dozvíte zase zítra.


Přišel restart

kniha restart
http://www.melvil.cz/kniha-restart
Dnes odpovědi proč jsem se do tvorby vlastního webu pustil znova. Trochu napovídá titulek. Jde o zajímavou knihu na toto téma, kterou jsem dostal jako dárek.

Kniha RESTART (http://www.melvil.cz/kniha-restart) je od zakladatelů firmy 37signal. Z této firmy pochází i framework Ruby On Rails, ve kterém je testmir.cz i damstovku.cz napsaný.

Kniha mluví o tom že úspěšný projekt může vzniknout i s minimem financí, ve "volném" čase, bez nákladné propagace, business plánů a podobně. Také uvádí jak na to.

To mě dodalo optimismu. Pak přišel nápad, a společně s kolegou jsme přes vánoce 2012 nakódovali základ aplikace. Vzhled byl z koupeného designu na http://www.4templates.com/ kde je mnohem vyšší kvalita designu než různých opensource a cena je v řádu stovek Kč. Dnes je však už design jiný, udělaný na míru potřebám webu.


Jak jsme postupovali dál se dozvíte zase zítra ;)


Pár informací na úvod

Chci zde psát o vzniku webu www.damstovku.cz. O tom co zkouším, s čím se potýkám, co mi jde a nejde. Zkušené to pobaví a neznalé obohatí. Lidi jako já se tak mohou vyvarovat chyb, které jsem udělal a udělám. Mrzí mě, že je opravdu o tomto tématu tak málo informací nebo je to snad tajné? Nevím. Ješte na úvod, jsem IT, žádný psavec, tak buďte tolerantní.

Všechno to začalo pár let zpátky, kdy jsem si řekl, že když píšu aplikace pro ostatní, tak proč si neudělám nějakou svou. Půjčil jsem si 100 tisíc a napsal aplikaci www.testmir.cz.

Dle rad obvyklých jsem napsal business plán, propagoval googlem, adwords, telemarketingem, soutěžemi, PR články , blogem, osobně... zkoušel oslovit investory a všelijak jinak se marně snažil. Peníze jsou v trapu, doteď to splácím. Projekt je mrtvý.

Nevzdal jsem to a začal nový projekt, ale jinak. Jmenuje se damstovku.cz.


Zítra se dozvíte, čím jsem se inspiroval a proč.